ارتودنسی دندان کودکان: ثابت، متحرک و هزینه آن

untitled

از درمان ارتودنسی کودکان معمولاً با اصطلاح ارتودنسی پیشگیری یاد می‌شود و از سن 6 یا 7 سالگی می‌تواند آغاز شود. چون دندان‌ها و فک در این سن هنوز در حال رشدند، مشکلاتی مانند به هم فشردگی دندان‌ها را راحت‌تر می‌توان برطرف نمود. لازم به ذکر است که درمان زودهنگام برای تمام مشکلات دندانی قابل انجام نیست؛ اما در بسیاری از شرایط ارتودنسی در کودکان می‌تواند به صرفه جویی در هزینه و زمان ارتودنسی کمک کند.

دندانپزشکان مرکز تخصصی اطفال و ارتودنسی کودکان دکتر قریشی پیشنهاد می‌دهند که تمام کودکان غربالگری ارتودنسی را در سن 7 سالگی انجام دهند. دندان‌های دائمی معمولاً در سن 6 یا 7 سالگی درمی‌آید و مشکلات ارتودنسی مربوط به نامرتب بودن دندان‌ها در این زمان مشخص می‌شود. برای این که ارتودنسی بیشتر برای کودکان جذابیت بیابد، در بریس‌ها از کش‌های رنگی برای نگه داشتن سیم‌ها استفاده می‌شود. کودکان می‌توانند رنگ کش را متناسب با رنگ لباس مدرسه یا تم تعطیلات خود، مثلاً نارنجی و مشکی برای هالووین، انتخاب کنند. انتخاب رنگ کش این احساس را در کودکان به وجود می‌آورد که آنان نیز در درمان مشارکت دارند.

گالری عکس قبل و بعد


مزایای ارتودنسی زودهنگام


مداخله زودهنگام این مزیت شاخص را دارد که فک کودک هنوز در حال رشد است. مراحل انجام ارتودنسی دندان در سنین پایین زمانی سودمند واقع می‌شود که قوس دندانی و فک در وضعیت مناسب نباشد. ارتودنسی با پلاک متحرک و بریس‌های کاربردی می‌تواند این مشکلات را اصلاح کند یا بهبود دهد. درمان بیشتر معمولاً در سال‌های آتی ضرورت می‌یابد، اما کوتاه‌تر خواهد بود و گستردگی کمتری خواهد داشت.

بریس‌های کودکان و ارتودنسی دندان کودکان طی چند سال گذشته پیشرفت قابل توجهی کرده است. تکنولوژی آنها را در مقایسه با بریس‌های قدیمی راحت‌تر و جذاب‌تر ساخته است.

روند درمان ارتودنسی


چگونگی مراحل ارتودنسی دندان به نوع درمان لازم بستگی دارد. در جلسه نخست عکس‌های قبل و بعد گرفته می‌شود و رادیوگرافی دندان‌ها انجام می‌شود. قالب‌گیری نیز معمولاً در جلسه اول انجام می‌شود و طرح درمانی با در نظر گرفتن تمام این اطلاعات تهیه می‌شود. بعد از تقبل هزینه ارتودنسی دندان ،  معمولاً از بریس، با کش یا بدون کش، استفاده می‌شود. پلاک مخصوص نیز گاهی برای مدتی به کار برده می‌شود.

عادت کردن به ارتودنسی


بریس‌های امروزی نسبت به بریس‌های قدیمی کمتر ناراحت کننده‌اند و چندان جلب توجه نمی‌کنند. با این حال عادت کردن به آنها زمان می‌برد. غذا دور براکت‌ها و سیم‌ها گیر می‌کند و مسواک زدن و کشیدن نخ دندان نیز زمان بیشتری می‌برد. پس از هر بار دستکاری و تنظیم بریس نیز ممکن است دندان‎ها کمی درد بگیرد، البته این ناراحتی به خوبی با مسکن‌هایی مانند ایبوپروفن (ادویل، تایلنول و اقلام مشابه) یا در صورت لزوم آسپرین قابل کنترل است. استفاده از سیم‌های سبک‌تر و منعطف‌تر میزان درد و ناراحتی در طول درمان را کاهش قابل ملاحظه‌ای داده است.

بریس‌های جدید این فایده غیرقابل انکار را دارند که همکلاسی‌های بدجنس دیگر با اسامی مستعاری مانند "دهن فلزی" باعث آزار فرزندان دلبندتان نمی‌شوند و دیگر دلیلی برای شرمساری وجود ندارد.

انواع ارتودنسی


در ادامه پرکاربردترین بریس‌ها را معرفی می‌کنیم.

بریس‌های فلزی

t6

بریس‌های فلزی قدیمی که معمولاً از استیل ضدزنگ گرید بالا ساخته می‌شوند تا به امروز پرکاربردترین بریس ارتودنسی ثابت محسوب می‌شوند. بریس‌های فلزی میله‌هایی فلزی دارند که دور دندان‌های آسیا را دربر می‌گیرد و براکت‌های فلزی کوچک‌تر نیز با سیمان به سطوح جلویی دندان‌های دیگر چسبانده می‌شود. سیم فلزی باریک و مارپیچی که بین براکت‌ها وجود دارد، دندان‌ها را به آرامی به سمت موقعیت مناسب هدایت می‌کند. این سیم قوسی با کش‌های منعطف، بست‌های فلزی یا گیره‌هایی از انواع دیگر روی براکت‌ها ثابت می‌شود. از مزایای ارتودنسی ثابت تضمین موثر بودن آن برای دستیابی به نتایج مورد انتظار است به این دلیل که در مراحل ارتودنسی ثابت وسوسه خارج کردن بریس ها مانند ارتودنسی متحرک وجود ندارد.

محبوب ساختن بریس‌ها

untitled-1

برای قابل قبول‌تر کردن بریس‎ها و جذاب‌تر ساختن آنها از کش‌هایی به رنگ روشن برای نگه داشتن سیم‌ها استفاده می‌شود. کودکان می‌توانند رنگ کش را متناسب با رنگ لباس مدرسه و تم تعطیلات انتخاب کنند.

بریس‌های سرامیکی

t9

بریس‌های سرامیکی همرنگ دندان نسخه جدیدی از ارتودنسی قدیمی هستند که بسیار کمتر از بریس‌های قدیمی جلب توجه می‌کنند. اجزا تشکیل دهنده بریس های سرامیکی مشابه بریس‌های قدیمی است، با این تفاوت که براکت‌های جلوی دندان‌ها از ماده سرامیکی شفافی ساخته می‌شود که با رنگ طبیعی دندان همخوانی دارد. این روش مورد علاقه بزرگسالان و بسیاری از افراد مشهور است، چرا که فقط اگر از نزدیک به آن دقت کنید، متوجه درمان ارتودنسی(سیم کشی دندان) می‌شوید.

بریس‌های نامرئی زبانی

t10

هرچند بریس‌های سرامیکی زیاد در چشم نیستند، اما روش سیم کشی دندان کودکان دیگری نیز وجود دارد که بریس‌های ثابت را عملاً نامرئی می‌سازد. این بریس‌های نامرئی که به بریس‌های زبانی (لینگوال) شهرت دارند، پشت دندان در سمت زبان قرار می‌گیرند. سازو کار عملکرد و تاثیرگذاری آنها مشابه دیگر بریس‌های فلزی است، اما با وجود ساخته شدن از فلز به دلیل مخفی شدن پشت دندان‌ها قابل مشاهده نیستند.

بریس‌های شفاف

t11

ارتودنسی نامرئی نوجوانان به مجموعه‌ای از تری‌های متحرک و شفاف پلاستیکی گفته می‌شود که در صورت استفاده 22 ساعت در طول روز دندان‌ها را به تدریج مرتب می‌کند. تقبل هزینه ارتودنسی دندان نامرئی قبلاً فقط برای بزرگسالان کاربرد داشت، اما امروزه با اضافه شدن ویژگی‌هایی چون نشانگرهای مدت استفاده مناسب درمان نوجوانان نیز شده است. مزیت شاخص این ارتودنسی متحرک نیز که نیازی به گفتن ندارد، این ارتودنسی نامرئی است.

کش‌های ارتودنسی

t12

براکت‌ها، انواع سیم کشی دندان و لیگاتورها وظیفه حرکت دادن دندان‌ها در امتداد خط لثه و در زاویه‌ای رو به بیرون لثه را به عهده دارند، کش‌ها نیز فک را رو به جلو  یا عقب می‌کشند تا با ردیف دندان‌های بالا یا پایین هم‌راستا شود و لبخند زیباتر و جویدن و گاز زدن راحت‌تر شود. کش‌ها برای تسریع روند حرکت دادن دندان‌ها یا مرتب کردن آنها نیز به‌کار برده می‌شود.

متخصص ارتودنسی کودکان از دو نوع لیگاتور استفاده می‌کنند. لیگاتورهای یک کشی نیرو را در درجات متفاوت به دندان وارد می‌کند، حال آن که لیگاتورهای کش متصل فاصله بین دندان‌ها را می‌بندد یا گروه مشخصی از دندان‌ها را همزمان در یک جهت حرکت می‌دهد.

مراقبت از ارتودنسی


untitled1

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مراقبت‌های بعد از ارتودنسی اینجا کلیک کنید.

مدت زمان ارتودنسی


نمی‌توان یک مدت زمان معین را برای ارتودنسی کودکان ذکر کرد، چرا که طول درمان به مورد منحصر به‌فرد هر بیمار بستگی دارد. بااین حال مرحله فعال ارتودنسی معمولاً 6 تا 30 ماه است. پس از این مدت چند ماه از نگهدارنده استفاده می‌شود. با تقبل هزینه ارتودنسی دندان  و پس از اتمام ارتودنسی لبخندی زیبا برای همیشه بر روی لبان فرزندتان نقش خواهد بست. قیمت سیمکشی دندان ها بستگی به محل زندگی، سن بیمار و میزان درمان مورد نیاز دارد. قیمت ارتودنسی دندان یا سایر درمان‌های ارتودنسی نباید هیچگاه مانع دستیابی شما به لبخندی که آرزوی آن را دارید، شود.