عفونت و آبسه دندان و لثه در کودکان: علت و درمان آن

c

عفونت دندان که با اصطلاح آبسه از آن یاد می‌شود، کیسه مملو از چرکی است که توسط باکتری‌ها داخل دندان ایجاد می‌شود. چرک زمانی ترشح می‌شود که بدن سعی می‌کند با عفونت باکتریایی مقابله کند.

اگر احتمال می‌دهید که فرزندتان دچار آبسه دندان شده است، هر چه سریع‌تر به مرکز تخصصی اطفال و ارتودنسی کودکان دکتر قریشی مراجعه کنید. دندانپزشکان ما پس از معاینه دهان و دندان بهترین روش درمان را تعیین می‌کنند. پیشگیری بهترین روش سالم نگه داشتن دندان‌های کودکان و جلوگیری از عفونی شدن آنها است. رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه منظم و دوره‌ای به دندانپزشک برای تحقق این هدف بسیار مهم و ضروری است. برای دریافت نوبت از دندانپزشکان مجرب و دلسوز مرکز تخصصی اطفال و ارتودنسی کودکان دکتر قریشی می‌توانید با شماره‌های 02122068646 و 02122073785 تماس حاصل فرمایید.

اثر آبسه بر دندان‌های کودکان


  • ناحیه عفونی غالباً طبیعی به نظر می‌رسد. چون چرک داخل استخوان وجود دارد، فشار افزایش می‌یابد و کودک دچار درد می‌شود.
  • اما ناحیه آبسه گاهی نرم، متورم و حساس به لمس است و لثه اطراف دندان نیز متورم است.
  • مایع داخل برآمدگی در صورت فشار دادن آن تخلیه می‌شود.

آبسه بیانگر پوسیدگی عمیقی است که مرکز و مغز (پالپ)دندان، دربرگیرنده‌ی عصب‌ها و رگ‌های خونی را درگیر کرده است. لثه و بافت اطراف در نهایت عفونی می‌شود و عفونت به تدریج از ریشه به استخوان‌های نگهدارنده دندان راه می‌یابد.

دلایل آبسه دندان کودکان


اجازه دهید شیوه وارد شدن باکتری‌ها به داخل دندان را توضیح دهیم. باکتری‌ها از راه ترک یا سوراخ روی دندان داخل آن می‌شوند. پوسیدگی ناحیه آسیب‌دیده‌ای است که سوراخ‌هایی را در دندان ایجاد می‌کند و پی‌آمد رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان و رژیم غذایی ناسالم است. ترک خوردن و شکستگی دندان نیز عموماً ناشی از ضربه دیدن یا عمل‌های قبلی دندانپزشکی است.

آبسه دندان گاهی نتیجه بیماری‌های لثوی است، اما این گروه از مشکلات در میان بزرگسالان مشاهده می‌شود و کودکان را درگیر نمی‌کند.

پوسیدگی دندان و ورود باکتری‌ها به دندان دلیل اصلی آبسه دندان کودکان است. پوسیدگی دندان منجر می‌شود تا دندان قبل از 5 سالگی سوراخ شود. البته مشکل اصلی زمانی رخ می‌دهد که اقدامی برای درمان صورت نگیرد و دندان عفونت کند. سوراخ شدن و پوسیدگی دندان شایع‌ترین دلایل عفونت دندان کودکان محسوب می‌شود.

دلیل جدی بودن عفونت دندان کودکان


کودکان به دلیل عدم تکامل سیستم‌های ایمنی بیش از بزرگسالان در معرض عفونت‌های دندانی هستند. آبسه دندان بدون درمان و به خودی خود بهتر نمی‌شود یا از بین نمی‌رود. فقط دندانپزشک می‌تواند عفونت را متوقف و از منتشر شدن آن جلوگیری کند. به بیان دیگر عفونت دندان بدون مراقبت و درمان تخصصی درمان نمی‌شود.

نشانه‌های هشداردهنده


والدین باید داخل دهان کودک را به‌طور مرتب نگاه کنند و بر مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه‌ی فرزند خود نظارت داشته باشند. اگر والدین دهان کودک را به‌طور مداوم معاینه کنند، بهتر و سریع‌تر متوجه بروز مشکل می‌شوند و پیش از وخیم شدن آن برای درمان اقدام می‌کنند. در ادامه نشانه‌ها و علائم عفونت دندان را شرح می‌دهیم تا به محض رویارویی با آنها به دندانپزشک مراجعه کنید:

دندان درد شدید همراه با درد ضربان‌دار کوبشی یا درد تیز و تیرکشنده

چرک به موازات منتشر شدن عفونت جمع می‌شود و ناحیه عفونی را دردناک و حساس می‌کند. نکته مهم این است که توقف دندان درد به معنای برطرف شدن عفونت نیست. اگر پالپ داخل ریشه دندان بمیرد، درد کمتر می‌شود یا آرام می‌گیرد، اما عفونت همچنان فعال است، منتشر می‌شود و بافت را از بین می‌برد. به علاوه کیسه عفونی پاره می‌شود و ترشحات آن خارج می‌شود که این تخلیه نیز بیانگر حل شدن مشکل نیست.

تیره شدن رنگ دندان

عفونت رنگ دندان را تیره‌تر می‌کند.

حساسیت یا درد هنگام جویدن

دندان آسیب‌دیده نسبت به سرما یا فشار جویدن یا گاز زدن حساس می‌شود.

ورم کردن و قرمز شدن لثه و یا تورم گردن یا فک

به لثه‌های فرزندتان نگاه کنید. لثه‌ها باید رنگ صورتی یکنواختی داشته باشد. اگر ناحیه بالای دندان قرمز رنگ و متورم است، احتمال عفونت وجود دارد. فک و گردن کودک به موازات منتشر شدن عفونت ورم می‌کند.

تلخ و بدبو بودن دهان

اگر دهان کودک بوی بد می‌دهد و از دندان درد شکایت دارد، احتمالاً عفونت باعث بوی بد و درد شده است. البته بدمزه و بدبو بودن هر از گاه دهان موضوع متداولی است، اما تداوم آن نشان دهنده وجود مشکلی جدی است که باید برای حل آن به دندانپزشک مراجعه کرد.

کاهش اشتها و لاغر شدن

کاهش اشتها و لاغر شدن غالباً در خردسالان و نوپایان مشاهده می‌شود. از آنجایی که کودک قادر به بیان کلامی احساسات خود نیست، ممکن است والدین متوجه ناراحتی دندان نشوند. درد و حساسیت دندان مانع غذا خوردن معمول کودک می‌شود.

تب یا بیماری

کودک در صورت پیشرفته شدن عفونت حالت تهوع، تب و لرز و اسهال دارد و استفراغ می‌کند.

در صورت رویارویی با هر یک از نشانه‌های فوق در فرزند دلبندتان حتماً او را در اولین فرصت به مرکز تخصصی اطفال و ارتودنسی کودکان دکتر قریشی بیاورید.

تشخیص و درمان عفونت دندان در مرکز تخصصی اطفال و ارتودنسی کودکان دکتر قریشی


  • دندانپزشک چرک جمع شده را تخلیه می‌کند و آنتی بیوتیک تجویز می‌کند.
  • کشیدن دندان در بعضی موارد ضرورت می‌یابد. البته از دست دادن دندان شیری چندان مشکل‌ساز نیست، چون دندان دائمی به زودی جایگزین آن می‌شود.
  • اما اگر دندان دائمی آبسه کرده باشد، عصب کشی باید به منظور پاک کردن و از بین بردن عفونت انجام شود. در بعضی شرایط نیز به ناچار دندان کشیده می‌شود.

پیشگیری بهترین راهکار است


بهترین روش پیشگیری از آبسه کردن دندان این است که فرزند خود را ترغیب کنید تا حداقل دو بار در روز مسواک بزند و خود نیز بر روش مسواک زدن وی نظارت داشته باشید. کشیدن نخ دندان نیز بسیار مهم است. جایزه دادن به کودک و تشویق کردن او را فراموش نکنید تا با علاقه بیشتری بهداشت دهان و دندان را رعایت کند.

از دادن نوشیدنی‌های قندی، مانند نوشابه و آب‌میوه‌های شیرین شده، به فرزند خود اجتناب کنید. همچنین اجازه ندهید نوزادان با مکیدن شیشه شیر به خواب روند. چون کربوهیدرات موجود در شیر با اسیدهای آب دهان واکنش می‌دهد و با از بین رفتن مینای دندان، پوسیدگی ایجاد می‌شود.

 فرزند خود را به‌طور منظم و دوره‌ای به نزد دندانپزشک کودکان ببرید، روش صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را به وی آموزش دهید. به خاطر داشته باشید که پیشگیری همواره بهتر از درمان است و با رعایت بهداشت دهان و دندان می‌توان از عفونت دندان جلوگیری کرد، به خصوص این که عفونت دندان گاهی هیچ‌گونه علائمی ندارد.