بهترین کلینیک دندانپزشکی کودکان و اطفال

ff

اگر چه دندان‌های شیری دائمی نیستند، اما این دائمی نبودن به معنای آن نیست که این مرواریدهای کوچک سفید نیاز به مراقبت ندارند. حفظ سلامت دندان‌های شیری مزایای بسیاری دارد که سودمندی آن به دوران بزرگسالی نیز می‌رسد؛ چرا که دندان‌های شیری عملکردهای بی‌نهایت مهمی دارد.

ما در مرکز تخصصی اطفال و ارتودنسی کودکان دکتر قریشی محیطی را فراهم کرده‌ایم که فرزند دلبندتان احساس ایمنی و راحتی کند و حتی از نخستین تجربه دندانپزشکی خود لذت نیز ببرد. ما نهایت سعی خود را به کار می‌بریم که خاطره‌ای خوشایند از نخستین ویزیت دندانپزشکی در ذهن بیماران خردسالمان نقش ببندد. دندانپزشکان اطفال ما در زمینه درمان ناراحتی‌های دهان و دندان نوزادان، خردسالان و نوجوانان تجربه بسیار دارند. دندانپزشکان و دیگر کارکنان مرکز تخصصی اطفال و ارتودنسی کودکان دکتر قریشی درمان حرفه‌ای فرزندان دلبندتان در محیطی آرام و دوستانه را وظیفه خود می‌دانند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 0212206864602122073785 تماس حاصل نمایید. دستیاران در کلینیک تخصصی اطفال و ارتودنسی کودکان آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

دندانپزشک کودکان کیست؟


t

دندانپزشک کودکان در زمینه سلامت دهان و دندان کودکان از دوران نوزادی تا ده سالگی به فعالیت اشتغال دارد و از تجربه و صلاحیت لازم برای درمان ناراحتی‌های دندان، لثه و دهان کودکان در مراحل مختلف این دوران برخوردار است.

نخستین دندان‌های شیری کودکان در شش ماهه نخست زندگی جوانه می‌زند و افتادن دندان‌های شیری نیز از سن شش یا هفت سالگی شروع می‌شود و در نهایت با دندان‌های دائمی جایگزین می‌شود. اگر از دندان‌ها به خوبی مراقبت نشود، احتمال پوسیدگی و بیماری دهان و دندان وجود دارد که درد و عوارض مادام‌العمر را در پی خواهد داشت. کرم‌خوردگی یا پوسیدگی زودهنگام دندان‌ها در اصل نوعی بیماری عفونی است که 5 برابر بیش از آسم و 7 برابر بیش از تب یونجه در میان کودکان شایع است.

کودکان نیازهای منحصر به فردی دارند و ترس آنان از دندانپزشکی ریشه کاملاً متفاوتی با نگرانی احتمالی بزرگسالان دارد. مرکز تخصصی اطفال و ارتودنسی کودکان دکتر قریشی محیطی آرامش بخش را برای درمان بیماران کوچک خود فراهم کرده است تا درمان‌های ارتودنسی و ناراحتی‌های دندانی به شیوه‌ای دوستانه، جامع و با پرداخت هزینه‌ای متعارف با تمرکز بر نیازهای خاص کودکان و نوجوانان 6 ماهه تا 18 ساله توسط متخصصین مجرب و دلسوز انجام شود.

نخستین ویزیت دندانپزشکی کودکان


ما توصیه می‌کنیم که کودکان قبل از رسیدن به سن یک سالگی به کلینیک دندانپزشکی اطفال و نزد دندانپزشک اطفال برده شوند. شاید این زمان به نظرتان زود برسد، اما یادگیری روش‌های صحیح رعایت بهداشت دهان و دندان، بررسی وجود پوسیدگی و مشکلات رشد احتمالی بسیار مهم است.

پوسیدگی دندان در گونه‌های متفاوت به دندان‌های نوزادان و کودکان آسیب می‌زند. پوسیدگی‌ها یا  کرم‌خوردگی‌های دندان‌های شیری به سرعت رخ می‌دهد و ظرف شش ماه یا کمتر از لایه سخت و بیرونی‌تر مینای دندان به سمت بخش داخلی نرم‌تر پیش می‌رود. مهم‌ترین نکته در این دوران شکل‌گیری تجربه‌ای دوست داشتنی از کلینیک دندانپزشکی کودکان در ذهن کودک است تا کودک با رغبت برای ویزیت‌های بعدی به مطب مراجعه کند.

درمان‌های دندان کودکان


مرکز تخصصی اطفال و ارتودنسی کودکان دکتر قریشی طیف کاملی از درمان‎های دندانپزشکی کودکان و نوجوانان (تا سن 18 سالگی) را ارائه می‌دهد. از خدمات درمانی بهداشت دهان و دندان مخصوص نوزادان، کودکان و نوجوانان قابل ارائه در مرکز تخصصی اطفال و ارتودنسی کودکان دکتر قریشی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • معاینه و ارزیابی کامل و دقیق دهان و دندان
 • جرم‌گیری دندان و فلورایدتراپی
 • فیشور سیلانت 
 • پر کردن دندان با مواد همرنگ دندان
 • فضا نگهدارنده‌ها که از آنها برای حفظ فضا برای دندان‌های دائمی استفاده می‌شود.
 • گارد (محافظ) دهانی ورزشی
 • دندانپزشکی زیبایی و سفید کردن دندان (برای نوجوانان)
 • ارتودنسی پیشگیری (بریس)
 • استفاده از آرامبخش و بیهوشی عمومی برای درمان کودکان

درمان‌های دندانی گوناگونی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان یا حفظ و ترمیم دندان‌های شیری وجود دارد که در ادامه بعضی از پرکاربردترین آنها را بررسی می‌کنیم.

جرم‌گیری و معاینه مرتب دندان‌ها

کودکان نیز مانند بزرگسالان باید برای ویزیت و جرم‌گیری هر شش ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنند. این معاینه‌های منظم که از سن یک سالگی شروع می‌شود به دلیل رشد سریع دندان‌ها بسیار مهم است. دندانپزشک اطفال باید بر روند رشد نظارت داشته باشد و جرم‌گیری را به‌طور مرتب انجام دهد تا از بروز پوسیدگی جلوگیری شود و مشکلاتی که نیاز به ارتودنسی یا دیگر مداخله‌ها دارد به موقع تشخیص داده شود و به این ترتیب از درمان‌های پرهزینه و گسترده در آینده جلوگیری شود.

فیشور سیلانت دندان کودکان

فیشور سیلانت یا شیارپوشی از پوسیدگی جلوگیری می‌کند. سیلانت ماده‌ای پلاستیکی است که معمولاً روی سطوح جویدن دندان‌های عقبی (دندان‌های آسیا و آسیای کوچک) که نسبت به پوسیدگی مستعدترند، زده می‌شود. فیشور سیلانت با دور نگه داشتن جرم یا پلاک و باکتری از این سطوح از آنها محافظت می‌کند.

فلورایددرمانی

فلوراید در مینای دندان اعمال می‌شود تا آن را سخت‌تر کند و مقاومت آن در برابر پوسیدگی را افزایش دهد. اگر چه مقدار کمی فلوراید در خمیر دندان و آب آشامیدنی وجود دارد، غلظت بالاتری از آن در درمانگاه توسط متخصص روی دندان کودک به کار برده می‌شود تا حداکثر محافظت انجام شود.

باندینگ

لب‌پر شدگی‌ها و شکستگی‌های جزیی دندان‌های پیشین که در دوران کودکی بسیار شایع است به خوبی با مواد همرنگ دندان ترمیم می‌شود. رزین‌های تهیه شده از پلاستیک و شیشه روی دندان‌های شیری و دائمی به کار برده می‌شود که تا دوران جوانی و کامل شدن رشد صورت روی دندان باقی می‌ماند.

درمان ریشه کانال کودکان (عصب‌کشی دندان کودکان)

درمان ریشه کانال عملی جراحی است که در آن مغز (پالپ) ملتهب دندان که به دلیل اهمال در درمان پوسیدگی آسیب‌دیده است برداشته می‌شود. باکتری باید از اتاق مغز دندان خارج شود تا از ایجاد آبسه یا عفونت جلوگیری شود.

فضا نگهدارنده دندان کودکان

فضا نگهدارنده وسیله‌ای است که به صورت سفارشی توسط دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی از فلز یا آکریلیک ساخته می‌شود. فضا نگهدارنده‌ها یا متحرک هستند یا با سیمان ثابت می‌شوند و وظیفه دارند فضای بین دو یا چند دندان شیری را برای رویش دندان دائمی حفظ کنند.

استفاده از فضا نگهدارنده‌ها از آن رو بسیار مهم است که ضرورت ارتودنسی را در سال‌های آتی کاهش می‌دهد یا از بین می‌برد.

ارتودنسی

اکثر اختلال‌های فکی ـ دندانی (مال اکلوژن) تا سن 7 سالگی مشخص می‌شود. ارتودنسی پیشگیرانه کودکان در این زمان به رشد صحیح دندان و یا فک کمک می‌کند و ضرورت درمان‌های آتی را کاهش می‌دهد یا حذف می‌کند. مشکلات ارتودنسی بسیاری وجود دارد که قابل درمان زودهنگام است و به همین دلیل متخصص مجرب باید کودک را در دوران رشد به طور مرتب معاینه کند.

g1

گاز خنده (نیتروز اکساید) و آرام‌بخش بدون بیهوشی برای کودکان

نیتروز اکساید یا گاز خنده آرام‌بخش بدون بیهوشی ایمن و موثری است که برای راحت‌تر بودن بزرگسالان و کودکان، کاهش اضطراب بیماران و اطمینان از سهولت روند درمان در کلینیک دندانپزشکی کودکان به کار برده می‌شود. گاز خنده گاهی در ترکیب با دیگر عامل‌های آرام‌بخش استفاده می‌شود. گاز خنده احتمالاً ایمن‌ترین آرام بخشی است که در دندانپزشکی از آن استفاده می‌شود و اکثر بیماران به خوبی آن را تحمل می‌کنند. تاثیرگذاری این ماده سریع است، برگشت‌پذیر و غیرحساسیت‌زا است و غلظت آن قابل تنظیم است. بیمار هنگام استنشاق نیتروز اکساید/ اکسیژن کاملاً هوشیار است و واکنش‌های طبیعی خود را دارد.

خر و پف کردن و وقفه تنفسی هنگام خواب در کودکان

اگر فرزندتان به‌طور مرتب خر و‌ پف می‌کند یا به نظر می‌رسد هنگام خواب مشکل تنفسی دارد، بهتر است با دندانپزشک مشورت کنید. خر و‌ پف گاهی نشانه وجود مشکل در رشد و یا نشان دهنده اختلال خواب است. اختلال‌های خواب کودکان عارضه‌ای بسیار جدی است و در صورت کوتاهی در درمان آن به تاخیر در یادگیری و شناخت، مشکلات رفتاری و ناراحتی‌های دیگری منجر می‌شود که تا دوران بزرگسالی استمرار خواهد داشت.

فوریت‌های رایج دندانی کودکان

هیچ پدر و مادری نمی‌خواهد شاهد درد کشیدن فرزندش باشد. با این حال فوریت‌های دندانی گاهی پیش می‌آید که در زیر به رایج‌ترین آنها اشاره می‌کنیم:

 • دندان درد
 • جدا شدن و شکستن دندان
 • رشد دندان در استخوان فک
 • جابجا شدن دندان (لق شدن و خارج شدگی)
 • شکستگی تاج دندان
 • شکستگی ریشه
 • کوفتگی دندان

در صورت لزوم آرام‌بخشی، برای مثال بیهوشی عمومی تحت نظارت متخصص، انجام می‌شود. به علاوه دندانپزشکان مرکز تخصصی اطفال و ارتودنسی کودکان دکتر قریشی  روش‌های حفظ سلامت دهان و دندان را به والدین آموزش می‌دهند.

در شرایط اضطراری می توانید با ما از طریق شماره‌های 0212206864602122073785  تماس حاصل نمایید.